Knižní přírůstky za prosinec


Prosinec byl opět na knížky bohatý. Jednak – tak jako asi všude - mě navštívil Knižíšek a jednak ke mně doputoval ještě poslední opožděný dárek k svátku. Obrovskou radost jsem měla také z antistresových omalovánek – mých prvních, které sice nejsou kniha jako taková, ale do přírůstků je musím přidat. A knihou nejsou ani dva časopisy Vítaný host, přesto jsem je do přírůstků zařadila. Je to z důvodu, že obsahově a zpracováním se mohou knihám rovnat a také proto, že jsou to vlastně další dva kousky do mé sbírky – mám všechna čísla od počátku vydávání.Elizabeth Gaskellová – Cranford. Zpovědi pana Harrisona
Anotace:
Cranford je nejznámější z novel Elizabeth Gaskellové, vtipné a dojemné klasické dílo, které si zaslouží být přečteno. Po prvním díle vydává NAKLADATELSTVÍ XYZ další část nazvanou Zpovědi pana Harrisona a čtenáři se mohou těšit i na poslední díl Lady Ludlowová. Společné zázemí a podobné zasazení i obrovská popularita a životnost celé trilogie jsou důvodem, proč byl tento materiál tak vhodný ke spojení do jedné – a velmi úspěšné – televizní adaptace natočené BBC pod názvem Cranford.

Druhý díl Cranfordu jsem dostala od své švagrové k svátku. Zatím jsem se nestihla začíst ani do první části, ale doufám, že to brzy napravím. Vadou na kráse je to, že první díl, který jsem si kupovala sama, je v paperbacku, zatímco tento darovaný má tvrdou vazbu. Na obsah to však nemá vliv… :)Martin Nodl, František Šmahel (edd.), Člověk českého středověku
Kniha, kterou jsem jako povinnou literaturu četla před lety k přednáškám středověku. Už tehdy se mi líbila, jenže byla vypůjčená z knihovny. Jelikož v současné době rozepisuji svůj druhý román ze středověku, považuji tuto knihu za nutnost.


Alena a Vlastimil Vondruškovi, Řemesla a výroba
Knížka, kterou jsem dostala jako dárek k Vánocům od svého strýce. Původně jsem si vybrala jinou knihu od paní Vondruškové, ta však byla beznadějně rozebraná a tak „Ježíšek“ vybral zajímavou alternativu, která se rozhodně v mé knihovně neztratí. Podobných knížek není nikdy dost a určitě i ji využiji při studiu některých řemesel do své nové knihy.


Kate Mortonová, Šepot vzdálených chvil
Anotace:
Edie Burchillová dostane nečekaný dopis a vydává se do Milderhurst Castle, vznosného, ale chátrajícího sídla, kde žijí neprovdané sestry Blytheovy. S nimi a s jejich stárnoucím otcem zde před padesáti lety během druhé světové války Ediina matka strávila po evakuaci z Londýna část dětství. Starší sestry Blytheovy jsou dvojčata a většinu svého života zasvětily péči o nejmladší sestru Juniper, která se nikdy nevzpamatovala z psychického šoku, který utrpěla v roce 1941, kdy ji opustil snoubenec.
Eddie pomalu začíná rozplétat matčinu minulost, v kamenných zdech Milderhurstu se však skrývají ještě mnohem větší tajemství… Co všechno se vlastně před oním půlstoletím stalo?

Kate Mortonová je autorka, která mě uchvátila od první chvíle, už knihou Dům u jezera. Šepot vzdálených chvil je horká novinka, která vyšla těsně před Vánoci a já jsem strašně ráda, že ji Ježíšek sehnal a donesl. Mortonová mě dostává nejen svým vypravěčským talentem, ale především tajemstvím a šokujícím odhalením v samém závěru. Knížka má navíc překrásnou obálku. Co chtít víc…? :)


Vlastimil Vondruška – Husitská epopej I. 1400 – 1415. Za časů krále Václava IV.
Anotace:
Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

Jelikož Přemyslovská epopej mě příliš neuchvátila, hodně dlouho jsem váhala, zda začít kupovat další Vondruškův velkoromán – Husitskou epopej. Nakonec mě přesvědčilo především to, že se nejedná o příběhy králů, ale o osudy jedné rozvětvené rodiny, protože rodinné ságy patří mezi mé oblíbené knižní náměty. Zatím mám pouze první díl a s dalšími určitě počkám, až jak se mi kniha bude líbit. Kdy se k ní dostanu však netuším, jelikož cca 600 stran vyžadujících soustředění zřejmě nebude s mou divokou čtyřměsíční princeznou právě jednoduché přečíst.


Vítaný host
Tento časopis, vycházející jednak pro plzeňský kraj a jednak pro Šumavu a Český les, čtu od samého počátku, kdy začal vycházet. Přiznávám, že nemám přečtena všechna čísla, ani všechny články, když není čas, tak si prostě vybírám, ale čtu ho moc ráda. Nacházím tam zajímavosti z kultury i historie, tipy na výlety a výstavy a konečně, i já sama do něj tu a tam přispěji nějakým článkem.

101 mandal pro krásný den
Antistresové omalovánky z nakladatelství CooBoo jsem dostala pod stromeček od své kamarádky. Nadělily jsme si je navzájem, aniž bychom se předem domluvily, takže jsme z nich měly o to větší radost. Kouzlu vybarvování jsem podlehla téměř okamžitě, a když se potřebuji večer zklidnit před spaním a na knížku už nemám náladu, pastelky jsou dokonalé řešení. Myslím, že to rozhodně nebudou mé poslední, obzvlášť když jsem své mamince nadělila k Vánocům Kouzelný les a pohádkové bytosti z nakladatelství Knižní klub a naprosto těmto obrázkům propadla. Rozhodně je objednám, jakmile to bude možné.


A co vy? Byl i u vás Knižíšek? Pochlubte se, jaké knihy vám nadělil a které naopak nepřinesl a vy jste po nich toužili?
A co antistresové omalovánky? Už nějaké vlastníte a vybarvujete? Také se pro vás staly takovou závislostí, jako pro mě?

Komentáře

 1. Šepot vzdálených chvil mě taky láká :) Omalovánky jsem také dostala, Tajnou zahradu od manžela a Mandaly od kamarádky, takže se moc těším, že se k vybarvování vrátím, teď jsem nestíhala, takže musely omalovánky ležet ladem. Navíc se těším i na nové pastelky, které jsem dostala. Ježíšek na mě byl moc hodný :)
  Přeji krásné čtení a vybarvování :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) V podstatě nevím, co dělat dřív. :) A to jsem si dala předsevzetí, že od nového roku se budu soustředit především na pokračování svého románu...

   Vymazat

Okomentovat