Srdcová autorka 2 - Kate Mortonová


 Jelikož jsem před pár dny dočetla nejnovější knihu Kate Mortonové, rozhodla jsem se, že tentokrát bude sekce "Srdcová autorka" patřit právě jí. 
Kate Mortonová je australská spisovatelka, která vystudovala anglickou literaturu a divadelní vědu na univerzitě v Queenslandu. V současnosti ve svém studiu pokračuje a věnuje se především tragédií ve viktoriánské literatuře. Literární znalosti uplatňuje i ve svých knihách a např. v Zapomenuté zahradě a nyní i v knize Šepot vzdálených chvil se láska k literatuře přímo odráží od stránek.

Kate dosud napsala čtyř knihy, které vyšly i v Čechách. První z nich byl Dům u jezera

Anotace:
Když Grace ve čtrnácti letech poprvé vchází do impozantního šlechtického sídla Riverton, netuší, že její život se v příštích několika málo letech obrátí naruby. Rozlehlý dům, v němž jako čerstvá služka nastupuje do služby, ukrývá záhady předchozích generací, které tudy prošly v minulém století. Spletité předivo vztahů mezi panstvem a služebnictvem, tradiční šlechtou a novodobými zbohatlíky i napětí mezi jednotlivými členy šlechtické rodiny vytváří barvitou mozaiku osudů, které ožívají v Graceiných vzpomínkách. Její příběh, nerozlučně spjatý s životem nadané okouzlující Hannah, dědičky rivertonského panství, se odehrává na pozadí převratných bouřlivých časů po první světové válce, kdy světem otřásala společenská revoluce a rodila se nová, moderní společnost. Jen Grace ví, jaké tajemství si její matka vzala s sebou do hrobu, jen ona byla svědkem tragédie, která se roku 1924 odehrála na břehu rivertonského jezera a znamenala zánik starobylého rodu.

Dům u jezera jsem sehnala před dvěma lety před bazar na Databázi knih, jelikož nebyl k sehnání. Nakladatelství Ikar však v současné době doufejme připravuje dotisk, takže se snad dočkají i ti, kteří tuto úžasnou spisovatelku teprve objevili.
Dům u jezera se mi líbil ze všech čtyř knih nejméně, ale to neznamená, že by byl špatný. Naopak! Především závěr je naprosto fascinující a ze všech čtyř knih nejvíce šokující. Už kvůli němu kniha rozhodně stojí za přečtení! 


V době, kdy jsem sháněla Zapomenutou zahradu, byla všude vyprodaná. Můj kousek je proto sehnaný opět přes bazar knih. Koupě rozhodně stála za to. Knihu jsem četla jako druhou v pořadí a zjistila jsem, že je zase o kousek lepší, než autorčina prvotina. V současnosti Ikar provedl dotisk, takže je knížka k sehnání samostatně i jako zvýhodněný komplet spolu s následujícím románem - Tajemství letního odpoledne.

Anotace:
Nell O´Connorová se večer v den svých jedenadvacátých narozenin od otce dozví, že není jeho pravá dcera. Avšak až po desetiletích se rozhodne vypátrat pravdu. A ta ji dovede do Cornwallu, do opuštěného domku vedle sídla Blackhurst, kde kdysi žila šlechtická rodina Mountrachetů. Poutavý román do sebe vplete i příběh Nelliny vnučky Cassandry a osud záhadného děvčátka, zanechaného na březích Austrálie v předvečer světové války. V době, kdy jsem četla Tajemství letního odpoledne, už jsem dobře věděla, co mohu od autorky čekat. Nebylo pro mě tudíž žádné velké překvapení, že v závěru došlo opět k obrovskému obratu v ději. I přes to, že jsem již podobný konec očekávala, byla jsem knihou velmi potěšena.


Anotace:
Parný letní den v Suffolku. Zatímco zbytek rodiny vyráží na piknik, šestnáctiletá Laurel sní v koruně stromu o chlapci jménem Billy, o Londýně a zářivé budoucnosti. Než však odpoledne skončí, stane se svědkyní otřesného zločinu, který všechno změní. O třicet let později je Laurel oblíbenou herečkou, kterou však stále tíží stíny minulosti a vzpomínky. Vrací se proto zpátky na rodinnou farmu a začíná skládat střípky utajené historie - příběhu Dorothy, Vivien a Jimmyho, tří osob ze zcela odlišných světů, které za války svedla v Londýně dohromady náhoda a jejichž životy se krutě a osudově propletly. Strhující příběh o záhadách a tajemstvích, o divadle a krádeži, o vraždě a věrné lásce, odehrávající se střídavě ve třicátých a šedesátých letech minulého století.Nejnovější knihou jsou Šepoty vzdálených chvil, na kterou jsem před pár dny zveřejnila zde na blogu recenzi. Trvám na tom, že je to dosud nejlepší autorčina kniha a spojuje v sobě vše, co se mi na jejích románech líbí - tajemství, podivný starý zámek, lásku k literatuře i pohled do nedávné minulosti.
Anotaci zde připojovat nebudu, neboť je uvedena u zmíněné recenze.Tolik tedy ke knihám Kate Mortonové. Doufám, že se vám článek líbil a že si z něj třeba i odnesete nějakou tu novou knížku na svém seznamu knižních přání. Mně nezbývá než doufat, že autorka nebude příliš zaneprázdněná doktorátem a brzy napíše novou knihu. :)

Komentáře

 1. Pěkný článek, a pěkné fotky :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkný článek, od autorky jsem zatím nic nečetla, ale zní to zajímavě :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, určitě vyzkoušej. Stojí to za to. :)

   Vymazat
 3. Zrovna čtu Tajemství letního odpoledne ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak se zatím líbí? Mně chytlo hned od začátku, ale nejlepší má ty konce! Ty jsou prostě dokonalé! :)

   Vymazat
 4. Dům u jezera , není možné nikde sehnat :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není, bohužel. Ale Ikar znovu vydal Zapomenutou zahradu, tak snad vydá v brzké době i dotisk Domu u jezera!

   Vymazat
 5. Nádherný článek a perfektní fotky :-)♥

  OdpovědětVymazat
 6. Od autorky mám doma zatím dvě knížky (Šepoty vzdálených chvil a Zapomenutou zahradu). Ještě jsem je nečetla, ale až přijde správná chvíle, budu se na ně těšit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chce to mít na to opravdu čas a klid. Tyhle knížky nejsou žádné jednohubky...

   Vymazat

Okomentovat