Minirecenze: Naďa Horáková - Tajemství Anny z Lampersdorfu


Krásný den!

Dlouho jsem přemýšlela, jak to dělat, když mám recenzní výtisk pro web VašeLiteratura.cz a píšu recenzi v první řadě pro ně. Psát totiž dvě odlišné a při tom vlastně totožné recenze  (druhou sem na blog) je nesmírně náročné... Nakonec mě na zajímavou myšlenku přivedla Veronika Černucká, která na můj blog píše některé recenze. Přišla totiž s nápadem, psát něco jako minirecenze - tip na knihu. A protože se mi to zalíbilo, přináším první pokus...

Naďa Horáková - Tajemství Anny z Lampersdorfu

V knize sledujeme tři části.

V první části poznáváme kněze vyznávajícího staré pohanské náboženství. Příběh nás zavádí poprvé na Moravu a to před koncem prvního tisíciletí po Kristu. Poznáváme legendu o dvou stejně narozených dětech a velkém pokladu ukrytém v jeskynní svatyni.

Ve druhé části čteme příběh z konce třináctého století. Zde se seznamujeme s Annou z Lampersdorfu a jejím zajímavým osudem. O tom, jak se vdala za dědice Ulvské tvrze a jak bylo její manželství komplikované. A také o tom, jak dostala jako svatební dar dva cínové talíře a poháry s motivem holubic. Ne celý tento dar však spočinul spolu s ní v její hrobce.

Ve třetí a nejdelší - hlavní části se seznamujeme s Anežkou. Anežka žije v současnosti, má poněkud divokého manžela, syna a věnuje se místním legendám. Jednoho dne do vsi přijede archeolog vlastnící pohár s motivem holubice, a hledá hrob Anny z Lampersdorfu. Seznámí se s Anežkou a společně dají síly dohromady... Odkryjí mnohem více, než jen středověké legendy. Ale o tom už se dočtěte sami. :)

Trochu nezvyklé bylo rozdělení oněch tří částí. První mě příliš nebavila, za to příběh Anny z Lampersdorfu si dovedu představit zpracovaný jako historický román. Třetí část byla zpočátku hodně chaotická a spousta informací mi přišla zbytečná. Když se však rozjelo samotné pátrání, naprosto jsem podlehla. Nechala jsem se strhnout a oproti svým zvyklostem jsem četla skoro do noci. Tahle knížka se čte velmi lehce od samého začátku a i přes krkolomné líčení Aniných vztahů se mi hodně líbila a bavila mě. 

Tajemství Anny z Lampersdorfu poprvé vyšlo již v roce 2002 a já jsem moc ráda, že Moba udělala druhé vydání.

Hodnocení: 85%Komentáře