Měsíční shrnutí - únor 2017


Krásný den!

Únor byl krátký, ale mně přijde, že co se týká přečtených knížek a hlavně přírůstků, měl snad dvojnásobný počet dní, než obvykle. Na začátku to vypadalo, že budu ráda, když přelouskám čtyři - pět knížek a nakonec je to osm přečtených a jedna rozečtená. To si myslím, že je na únor, kdy jsem navíc byla týden u našich, více než slušný výkon.


Co se týká knižních přírůstků, tam jsem se nějak splašila. Na svou obhajobu jen mohu napsat, že čtyři kousky, jsem ukořištila v knihobudce v Kaplici a z toho jednu zařadím do klasiky a její přečtení tím odsunu na nekonečno a jednu mám už přečtenou, jen mi chyběla v knihovně, protože jsem jí měla kdysi půjčenou. 

Dvě knížky jsou něco jako kuchařky, takže ty se slovo od slova číst nebudou a jedna knížka je vlastně Nelči. Takže to zase není tak hrozné, že? No, recenzní výtisky jsou tentokrát "pouze" čtyři a z toho tři už jsou přečtené a čtvrtý čtu teď. A zbytek jsem si koupila buď přímo v knihkupectví, nebo na Databázi knih. A kolik jich bylo celkem? To si nechám na později. Teď pojďme k těm přečteným kouskům. :)

Co jsem přečetla v únoru?
I když jsem hned na začátku měsíce rozečetla knihu Ztraceno v písku, její text byl místy dost náročný a já hodně unavená. Proto když dorazila z Alpressu čerstvá novinka od české autorky Olřišky Ciprové - Guta Habsburská, okamžitě jsem po ní sáhla. Byla to opravdu oddechovka. Taková jednohubka na jeden večer, která mi pomohla se odreagovat a znovu se dostat do čtecího režimu.
Knize jsem dala hodnocení 92% a recenzi si můžete přečíst zde.


Následoval týden u našich, který je vždycky hodně náročný a vyčerpávající. I když se může zdát, že tam mám kolem sebe plno příbuzných a tím i pomocníků, kteří se věnují Nele, faktem je, že musím být neustále ve střehu především já. Také se s kočárem nachodím víc, než doma a tak jsem večer úplně vyčerpaná. Proto jsem chtěla číst něco nenáročného, co se bude číst samo. Zkusila jsem svého prvního Stephena Kinga - Řbitov zviřátek. zajímavý námět, jen jsem čekala, že se budu více bát. Knížka mě sice úplně nenadchla, ale líbil se mi styl, jakým autor píše.
Dala jsem jí  78% a recenzi si můžete přečíst zde.


Pak už jsem měla konečně dostatek, času, klidu i energie přečíst skvost mezi českými historickými romány - Ztraceno v písku od Ivany Špičkové. Byla to má první a rozhodně ne poslední kniha od autorky. Byl to na přečtení hodně náročný román, ale rozhodně stál za to a po historické stránce byl pro mě poměrně hodně kvalitní.
Knize jsem dala 93% a recenze je zde.


Po únorové návštěvě knihovny jsem si přinesla rovnou další dvě knížky od Oldřišky Ciprové a obě je přečetla. Bílou princeznu jsem opět přečetla jedním dechem během jediného večera a moc moc se mi líbila. Byl to opravdu jednoduchoučký románek na odreagování, se zajímavou zápletkou, která se mohla stát, ale také nemusela.
Hodnocení 91% a recenze k dispozici zde.


Následoval další recenzní výtisk, tentokrát můj blogově úplně první od nakladatelství Moba. Byla to novinka Vlastimila Vondrušky - Dobronínské morytáty a musím říci, že příběhy Jiřího Adama z Dobronína se mi líbí čím dál více. Je to jednak tím, že vyšetřovatele a jeho pomocníky znám čím dál lépe a jednak tím, že pan Vondruška je prostě skvělý autor. :)
Hodnotila jsem 92% a recenze je k dispozici zde.


Další knížka od Oldřišky Ciprové - Zatoulaná královna mě trochu zklamala. Čekala jsem podobnou jednoduchou oddechovku, jako její předchozí knihy. Dostala jsem však román, který balancoval mezi dobře zvládnutým historickým románem s utopickou zápletkou a erotickým románem bez hlubšího významu.
Knížku jsem nakonec hodnotila 78% a recenzi si můžete přečíst zde.


Stejně tak mě nenadchl ani román Zuzany Koubkové - Znesvěcený hrob. Jedná se o historickou detektivku, která v sobě příliš detektivních stop nenese. Vyšetřovatel morbidní vraždy je spíše rozvážný rytíř - mnich, který se potácí od jedné náhody ke druhé. Hlavní rozuzlení mu také spadne do klína jakoby náhodou, tudíž jsem byla z knihy docela zklamaná.
Hodnotila jsem nakonec 78% a recenzi si můžete přečíst 


Poslední celá přečtená kniha v únoru byl Noční lov, což je vynikající krimiromán od Roberta Bryndzy. Jedná se o druhý díl s hlavní vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou a stejně jako první - Dívka v ledu mě pohltil od samého začátku. I když se mi první díl líbil možná o maličko více, Noční lov je naprosto skvělá kniha, která stojí za pozornost.
Moje hodnocení je 95% a recenze je k dispozici 

Knižní přírůstky za únorV únoru mi tedy přibylo do knihovny celkem 16 kousků. Je to hodně vysoké číslo, ale jak už jsem psala výše, jedna krásna je Nelinky, dvě jsou spíše k postupnému prostudování, než ke čtení slovo od slova a některé mám vlastně již přečtené. :)


Recenzních výtisků mám tentokrát celkem pět. Toskánské věže z nakladatelství Jota (autor Carol M. Cramová) jsou pro web www.vaseliteratura.cz a mám je rozečtené. Ostatní knížky už jste mohli vidět výše (Noční lov, Dobronínské morytáty a Guta Habsburská), takže se o nich nebudu víc rozepisovat. Pátá knížka je z nakladatelství Metafora a jmenuje se Krása z přírody. Je to taková kuchařka, jak si udělat doma přírodní kosmetiku na pleť, vlasy, do koupele, atd. Recenzi na ni jsem zveřejnila na svém druhém blogu a přečíst si ji můžete zde.


Někdy na začátku roku jsem zveřejňovala článek, kde jsem popsala deset knížek českých autorů, které mi chybí v knihovně a které si chci postupně dokoupit a přečíst. Už tento měsíc jsem se pustila do nakupování a to v klasickém kamenném obchodě i přes Databázi knih. Z Databáze jsou právě tyto dvě knížky: Druhý život Marýny G. od Vladimíry Klimecké a Sítě od Petry Dvořákové. Myslím, že knížky nemusím už nijak více představovat, kdo by tápal, mrkněte do unboxingů, kde jsou popsané více. a navíc doufám, že je co nejdříve přečtu a napíšu na ně recenze. :)


Další knížky jsem pořídila všechny v kamenném knihkupectví a vlastně všechny čtyři v Dobrovském, akorát dvě a dvě v různé dny. :)
Pod sněhem od Petry Soukupové je další knížka z výše zmíněného seznamu, České smoothie od Kateřiny Kuranove jsem okukovala hodně dlouho. Miluji totiž smoothie a chtěla jsem vyzkoušet i jiné kombinace, než jsem si dělala dosud a neměla na ně odvahu. Přivezla jsem si ji minulou středu a od té doby s ní trávím v kuchyni každý den. :)
A poslední dvě knihy jsou úlovky z akce z Odeonu. Kaligrafie snů je od Chuana Marsého a tuším že o ní mluvila Kamila v "Hlavě plné knih". A za 29Kč jsem ji tam nemohla nechat. :)
A Tělo a krev z pera známého Michaela Cunninghama jsem sledovala už od svého vydání, jen jsem pořád nějak neměla odvahu se do knihy pustit. Nyní byla v akci za 49Kč a tak jsem podlehla. Jsem na ni moc zvědavá, protože se má jednat o rodinnou ságu a ty já miluji.


Tyto čtyři kousky vám možná připadají poněkud opotřebovaně. A máte pravdu. Jsou totiž z knihobudky v Kaplici. Staroměstská exekuce od Josefa Petráně je odborná publikace, kterou jsem četla před lety jako jednu z prvních na vysoké škole. A protože mi v knihovně chybí, nemohla jsem ji tam nechat. 
Dvojí život Heleny Grahamové je kniha od třetí ze sester Brontëových, Anne Brontë. A protože od té jediné ještě žádnou knihu v knihovně nemám, putovala se mnou do Velešína. :)
Vzpomínky na půlnoc od Sidney Sheldon mě zaujaly jednak anotací a jednak známým jménem autorky. Sice jsem od ní ještě nic nečetla, ale jméno znám a tak jsem si řekla, že ji zkusím.
A stejně to mám i s Patricií Shawovou a jejím Orlím hnízdem. I když tady mě opravdu více než jméno nalákala anotace. Na obě knížky jsem opravdu zvědavá a doufá, že se k nim dostanu brzy.


A poslední je Nelčin přírůstek, kniha říkadel ilustrovaná Adolfem Dudkem. Jmenuje se Skákal pes přes oves a koupila ji pro Nelu babička a tuším že dokonce na poště, takže asi za nějakou akční cenu. Ilustrace jsou opravdu nádherné a my si z ní s Nelou čteme klasické říkanky, které se učí.

A to je mé kompletní únorové shrnutí. Co na to říkáte? Trochu jsem se rozjela, co? I když, oproti některým blogerkám jsem vlastně anděl. :D

Napište mi, jestli jste některé z knížek četli a jak se vám líbily. Těším se na vaše komentáře!

Vaše Sabi. :)


Komentáře

 1. Páni, velmi obsáhlé shrnutí. Já se z tvého výběru chystám akorát na Noční lov. Zajímavý výběr kniha. Ať je i další měsíc pro tebe parádní..:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míšo, děkuji moc. Ovšem na Tebe nemám. :)

   Vymazat
 2. Pěkná hromada knih. Také mě jako Míšu zaujal Noční lov, na který se chystám. Hodně štěstí do dalšího měsíce ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Obě hromádky jsou krásné :) Od Bryndzy jsem se tak dlouho chystala na Dívku v ledu, až vyšel Noční lov. určitě mu v budoucnu chci dát šanci :) Přeji podobně povedený březen!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, Kristý, zatím mám za sebou dvě knížky a úžasné! :)

   Vymazat
 4. Moc pěkné přírůstky i přečtené knihy :) Já jsem četla pouze Druhý život Maryny G. a moc se mi líbila a Sítě bych si jednou chtěla přečíst. Přeji pěkné čtení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Marýnu se chystám tento měsíc. Snad se k ní dostanu. :)

   Vymazat
 5. Víš co, hlavní je umět si to množství obhájit sama před sebou :D
  Můj únor byl co do přečteného i pořízeného dosti chudý, ale nestěžuju si. Z tvé hromádky jsem vedle Špičkové četla taky Toskánské věže a musím říct, že byly velice zajímavé :)
  Ať se i v březnu takhle daří :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, viď. :) Taky si myslím... :) Děkuji. I Tobě přeji úspěšný knižní březen.

   Vymazat
 6. Kupička je to nádherná! Moc se Ti podařily i fotky! :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Moc pěkné shrnutí a máš parádní fotky, Sabi :) Na Noční lov se taky těším, po přečtení konečně juknu na tvou recenzi :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat