Recenze: Anne-Marie Vedsø Olesen - Dvorní dámaFrancie v 16. století, královský dvůr a náboženská válka mezi katolíky a hugenoty. Po je pozadí, na němž se odehrává historický román Dvorní dáma. Hlavní hrdinkou je mladá naivní dívka z chudé šlechtické rodiny, která se nečekaně stane dvorní dámou královny matky - Kateřiny Medicejské.
Název: Dvorní dáma
Autor:  Anne-Marie Vedsø Olesen
Nakladatelství: Brána
Počet stran: 280
Rok: 2017

Recenze:
Madeleine je mladá dívka, pocházející z chudé šlechtické rodiny. Jednoho dne nechtěně vyslechne rozhovor dvou mužů, vojáků, kteří plánují zradu krále Francie. Madeleine projeví velikou odvahu, když sedne na koně a vyrazí ke královskému dvoru, aby královnu a jejího syna včas upozornila.

Kateřina Medicejská se dívce odmění. Nečekaně ji jmenuje svou dvorní dámou a důvěrnicí. Madeleine smí královně dělat soukromou společnost a předčítat ji knihy, ze kterých sama získá poučení i potěšení.

Madeleine zdánlivě poklidný život naruší návštěva zrádce-prince Louise de Conde. Dívka zjistí, že se s ním již setkala. Je to muž, do kterého se tajně zamilovala a nyní to vypadá, že ani ona jemu není lhostejná. Zcela propadne svým citům a prince bláznivě miluje i přesto, že její láska představuje zradu královny.

Knížka se podle anotace tváří jako seriózní historický román a podle obalu jako červená knihovna. Skutečnost je někde mezi tím. Historické pozadí je perfektně vykreslené, autorka prokázala dobré znalosti politických a náboženských konfliktů, i každodennosti královského dvora. Bohužel příběh byl zcela nereálný. Ano vím, jedná se o román, ale i tak… Celé je to příliš naivní, hloupé, nedomyšlené. Opravdu se mohl při letmém setkání princ z Conde zamilovat natolik, aby navštívil Madeleine v královském paláci a ohrozil tak svůj život? Navíc - jak se dostal do Paříže, kterou obléhalo jeho vojsko a jejíž brány byly zavřené a dobře střežené? A když se tam dostal on, proč stejným způsobem nedostal dovnitř i další své lidi a neotevřeli brány Paříže zevnitř? A vážně by královna odpustila takovou zradu? A pokud chtěla Madeleine jen využít, proč nepostavila stráže, které by vyčkali další princovy návštěvy a nezajali ho? A tak bych mohla pokračovat. Zkrátka celý příběh je neskutečně hloupý a primitivní, nedomyšlený a rozhodně by se takto nemohl nikdy odehrát.

Hlavní hrdinka byla pitomá husa, co každému všechno věřila a navíc se na tu dobu a katolickou výchovu chovala jako coura. Autorka sice prokázala skvělou znalost dějin, ale vztahy, výchovu a ženskou otázku v té době zcela ignoruje. Myslím, že i laický čtenář by pochopil, že zápletka, kterou vymyslela je absolutně neuvěřitelná.

Škoda. Dvorní dáma se dobře četla, ale příběhové mě zklamala. Označila bych ji za lepší průměr.

Moje hodnoceni: 78%

Pokud byste si chtěli Dvorní dámu přečíst, zakoupit ji za skvělou cenu můžete zde.
Komentáře

  1. Taky se mi několikrát stalo, že jsem si u historických knih přímo klepala na čelo, jak mohl autor spoustu podstatnách informací přejít nebo zamlčet.. :)) Podle anotace a nádherné obálky mě kniha na první pohled zaujala, ale po přečtení recenze jsem celkem na rozpacích. :))

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. :) No, já vlastně pořád také... Něco se mi líbilo, ale přišlo mi to jako slátanina historického románu a Harlequinky...

      Vymazat

Okomentovat